Porselen Tezgah Nasıl Temizlenir?

Porselen Tezgah Nasıl Temizlenir?

Porselen tezgahlar çizilmeye ve aşınmaya karşı dirençli olan tezgah türleri arasındadır. Yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilen bu tezgahlar eskime yapmayan yüzeylere sahiptir. Ancak zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak tezgahlar kirlenebilir ve tekrar parlatılması da gerekebilir. Peki, tezgahlarınızın formunun bozulmaması ve hijyen koşullarına uygun hale getirilebilmesi için ne gibi adımlar takip edilmelidir?

Hangi Temizlik Malzemeleri Gerekli?

Çevresel faktörlere karşı dirençli olan tezgahlar büyük bir bakım ve onarım problemini size yaşatmazlar. Temizliğini ve bakımını düzenli olarak yaptığınız takdirde sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Temizlik için basit yüzey temizleyicilerden destek alabilir, su ve sabundan da yararlanarak pratik bir şekilde işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Gözeneksiz bir tezgaha sahipseniz sabunlu bir bez ya da sünger ile dairesel hareketler yapabilirsiniz. Ancak gözenekli bir porselen tezgaha sahipseniz daireler çizmekten uzak durmalısınız. Tezgah bakımınız sırasında aşındırıcı olmayacak yumuşak bir bez kullanmaya özen göstermelisiniz. Sirke ve amonyak bazlı temizleyicilerin içerisinde ağartıcı sert anti bakteriyel bileşenler olur. Bu ayrıntılar tezgahınızın zarar görmesine yol açabilir.

Bulaşık deterjanları, çamaşır suyu ve cif gibi ürünleri porselen tezgahlardan uzak tutmalısınız. Temizlik sonrasında tezgah üzerinde kalabilecek sabun artıklarını iyice temizlemeli ve tezgahınızı durulamalısınız. Tezgah temizliğinizi yaparken yüzeyler için özel olarak dizayn edilen temizleyici ürünlerden de destek alabilirsiniz.

Aşındırıcı Malzemelerden Uzak Durun

Temizliği her ne kadar kolay olsa da, tecrübesiz kişiler tarafından uygulanan bazı işlemler tezgahınızın verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Tezgahların parlak ve hijyenik kalabilmesi için doğru yöntemlerin doğru zamanlarda periyodik aralıklarla uygulanması gerekir.

Metalden üretilen bulaşık telleri uzak durmanız gereken materyaller arasındadır. Ocaklarda kullandığınız yağ çözücü ürünlerini de porselen tezgahlarınızdan uzak tutmalısınız. Çelin yün tel bezleri tezgah yüzeylerinde ciddi izler bırakmaya başlayabilir. Aynı zamanda tezgah temizliği sırasında klor içeren temizlik ürünlerini de kullanmamalısınız. Ürünler tezgahınızda kalıcı lekelere yol açabilir.

Sirke, şarap ve kahve lekelerini parlatıcılar ve lehim malzemeleri gibi aşırı şekerli ya da tuzlu malzemeleri tezgahınızın üzerinde tutmamalısınız. Pas ve kire yol açabilecek demir alaşımlı mutfak ürünleri de tezgahlardan uzak durmalıdır. Ayrıca porselen tezgahların üzerine altı ıslak bir bardak veya içi sıcak bir içecek koyuyorsanız mutlaka bardak altlığı gibi ürünlerden destek almalısınız.

İnatçı gıda lekeleriyle karşılaşıyorsanız nemli bir bez veya kağıt havlu üzerine ufak bir miktar aşındırıcı özellik taşımayan düşük oranda çamaşır suyu içerikli bir deterjan dökebilirsiniz. Daha sonra yüzeyi dairesel hareketlerle hafifçe silerek durulayabilirsiniz. Metal izi ve pas gibi zorlu lekelerde deterjandan az miktarı bulaşık süngeri yüzeyine dökebilirsiniz. Hafifçe ovaladıktan sonra hemen durulayabilirsiniz. Böylelikle yüzeyinizi ilk günkü görünümüyle muhafaza edebilirsiniz. Ancak bunun için işlemleri düzenli olarak yapmalısınız.

Porselen tezgahları koruyabilmek için düzenli temizlik şarttır. Eğer bir leke meydana geldiyse o lekeyi hiç zaman kaybetmeden temizlemek son derece önemlidir. Lekeler durdukları süre boyunca daha zor çıkabilecek bir yapıya erişebilirler. Özellikle yiyecek ve içecek lekelerini anlık olarak temizlemezseniz daha sonra çıkması zor bir hal alabilir.

Gıda artıkları ve sakız gibi kuruyan yapışkan artıkları plastik veya tahta mutfak gereciyle kazıyabilirsiniz. Kazıma işleminden sonra nemli bir bez ve deterjanla iz kalmayacak şekilde temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de durulamayı unutmamalısınız. Yüzey parlaklığına zarar vermemek adına aşındırıcı malzemelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Doğru bakım ve temizlik yöntemleri neticesinde hijyenik şekilde kullanabileceğiniz özel porselen tezgahlara sahip olabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×