Şaraplık Raf Nasıl Yerleştirilir?

Masif Ahşap Şaraplık (ŞRP-602)

Şaraplık Raf Nasıl Yerleştirilir?

Şaraplık rafların nerede olacağıyla ilgili farklı sorular insanların akıllarında yer alır. Şaraplık raflarının konumu en fazla dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Duvara monte edilemeyecek özelliklere sahip bir şaraplık seçtiyseniz titreşimlerden dolayı düşmeyeceğinden emin olmalısınız.

Şaraplık Raf Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şaraplığı buzdolabının üst kısmına koymanız doğru olmayabilir. Buzdolabının üzerinde yer alan şaraplıklar, şarabın ısınmasına yol açabilir. Aynı zamanda sıcaklık dereceleri çok fazla değişkenlik gösterebileceği ve UV ışınları şaraba zarar vereceği için bu tür rafların pencerelerden de uzak tutulması gerekir.

Mermer Şaraplık (ŞRP-600)

Şaraplık raflar soğutucu gibi bir sıcaklık düzenleme sistemine sahip değildir. Bu sebeple, sıcaklık ve nem seviyelerini kontrol edebileceğiniz bir ortamda durmaları gerekir. Odanın ya da şarap depolama alanlarının iyi bir şekilde havalandırılması, kuru ya da nemli olmaması önemlidir.

Şarapların yan bir şekilde saklanması gerekir. Şişeler dik yerleştirildiği zaman mantarla temas eden sıvı olmayacaktır. Bu durum havadaki oksijenin yavaş yavaş şişeye sızmasına sebep olur. Şarapları yatay saklayabileceğiniz raflar sayesinde içeceklerinizin daima sağlıklı ve güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Şaraplık Raf Yerleştirilen Bölgenin Sıcaklık Derecesi Ne Olmalı?

Şarap şişelerinde herhangi bir standart boyut olmadığından dolayı satın almadan önce içeceğiniz şarapları göz önünde bulundurmalısınız. İçeceğiniz şarap şişelerine uygun bir raf satın alırken rafı yerleştireceğiniz yerin konumunu ve ölçülerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Tek bir şişeyi saklayabileceğiniz raflar üretildiği gibi birden fazla şişeyi muhafaza edebileceğiniz raflar bulabilmeniz de mümkündür. Ürünleri satın almadan önce dekorasyon stilinize uyum sağlayabilecek ve alan ölçüleriyle uyumlu modeller almaya özen göstermelisiniz.

Şaraplık rafların kapasitelerinin yanında yerleştirildikleri alanda kaplayacakları yer de son derece önemli bir detaydır. Şaraplığın kaplayacağı alan kadar önemli olan bir diğer ayrıntı raflara kolay erişebilme durumudur. Alandan tasarruf elde etmek istiyorsanız şaraplık rafınıza ulaşımı kısıtlayıcı hareketlerden uzak durmalısınız.

 

Rafınızı koyduğunuz yerin sıcaklık ve nem dengesini daima kontrol altında tutmalısınız. Böylelikle hem kırmızı hem beyaz hem de roze şarapları uygun sıcaklık derecelerinde saklamaya başlayabilirsiniz. Stil ve işlevsellik dengesini göz önünde bulundurarak kendiniz için doğru bir şaraplık rafı satın alabilirsiniz.

Şaraplık Nasıl Seçilir?

Şaraplık çeşitleri arasında farklı materyallerden tasarlanan seçenekler bulabilirsiniz. Hangi materyali alacağınıza karar vereceğiniz zaman malzeme kalitesine göz atmalısınız. Ürünlerin montaj kolaylığı ve ağırlıkları da seçim aşamasında önemlidir. Hafif bir ürün aldığınız zaman dekorasyon stilinizde ufak bir değişiklik yapmak isterseniz rafınızı bir yerden başka bir yere kolayca taşıyabilirsiniz.

Şaraplık seçiminde ne kadar şarabı depolayacağınızı da belirlemelisiniz. 4 ile 10 şişe tutabilen şaraplıklar olabildiği gibi daha az sayıda veya yüksek sayıda şarap depolayabilmenizi sağlayan seçenekler de tasarlanır. Şaraplık raflar sadece mutfaklarda kullanılmadığından dolayı seçim esnasında kullanılacakları mekanın genel dekorasyon stili göz önünde bulundurulmalıdır.

Dekorasyon stilleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan şaraplık raflar, ufak bir dokunuşla büyük farklılıklar elde etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bütünleyici özelliklere sahip olan şaraplık raflar hemen hemen her tür dekorasyon stiliyle kusursuz bir birliktelik yalayabilmenizi sağlar.

Uygun ortamlara yerleştirildiği takdirde keyifli ve konforlu bir kullanım imkanı sunan ürünler aynı zamanda görsel açıdan da mekanlarınıza şıklık kazandırır. Her biri birbirinden farklı stillerde tasarlanan şaraplık raf modelleri arasından sizler de ihtiyaçlarınıza ve zevkinize uygun bir seçenek tercih edebilirsiniz. Şaraplarınızı her zamankinden daha şık bir şekilde muhafaza edebileceğiniz şaraplık raflarla mekanlarınıza yeni bir renk kazandırabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir