Mermer Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermer, dayanıklı ve kaliteli bir kullanım imkanı sunduğundan dolayı dekorasyon içerisinde sık sık kendine yer bulabilir. Banyolarda özellikle lavabo ve etrafında kullanılan mermer zemin ve duvar kaplaması olarak da tercih edilebilir. Fakat mermerler banyolarda sürekli ıslak kaldıkları için temizlenmesi de gerekir. Su, mermer üzerinde sürekli olarak kaldığı zaman solukluk problemleri de ortaya çıkabilir.

 

Mermer Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyonda siyah renkli mermerler tercih edildiyse, kireç lekeleri son derece kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Bu sebeple, mermeri düzenli olarak silmek ve parlatmak gerekir. Mermer zeminlerde ve yüzeylerde kireç lekeleri ve diğer lekeleri gördüğünüz zaman titiz bir şekilde temizlemelisiniz. Ağız bakım suyu, diş macunu, şampuan, çamaşır suyu ve tıraş losyonu gibi kozmetik ürünler ve temizlik maddeleri mermerde lekeye yol açabilir.

 

Mermer üzerinde oluşan bu tür lekelere ne kadar hızlı müdahale ederseniz lekeler daha hızlı bir şekilde ortadan kalkabilir. Özenli bir kullanım sonrasında banyolarda yer alan mermerlerde çok fazla problem yaşamazsınız. Temizlik için ilk olarak uygun bir bez ve sabunlu su tercih edebilirsiniz.

 

Mermer yüzeyini haftada bir veya iki defa yumuşak normal bir bez ile tozlardan arındırabilirsiniz. Ayrıca mermerleri belirli aralıklarla ılık bir suyla nemlendirilmiş bezle temizlemelisiniz. Bunun için bir beze az miktarda bulaşık deterjanı koyabilirsiniz. Sabunu ise farklı bir nemli bezle silebilirsiniz.

 

Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

Kireç çözücüler, tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Mermer temizliğinde bu tür ürünleri kullanırsanız mermere zarar verebilirsiniz. Ürünlerin içerisindeki asitler mermer için son derece zararlıdır. Bunun yerine her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz mermer cilalarını tercih edebilirsiniz. Mermer yüzeyin parlaklığını bu ürünlerle sağlayabilirsiniz.

 

Duş aldıktan sonra mümkün olduğu kadar mermerleri nemli bırakmamaya özen gösterin. Uzun süre boyunca nemli olan mermerlerde bozulmalar meydana gelebilir. Eğer fırçayla temizlik yapmayı düşünüyorsanız ılık bir su kullanabilirsiniz. Fırçaları yumuşak ve ufak boyutlu seçmelisiniz. Sert yapıdaki fırçalarla temizlik yaptığınız zaman mermerin doğallığını bozabilir ve çizilmesine sebep olabilirsiniz.

 

Açık renkli banyo mermerleri kullanıyorsanız oksijenli su ile doğal bir temizlik yapabilirsiniz. Mermerleri parlatabilmek için profesyonel bir destek de alabilirsiniz. Zorlayıcı koyu renkli lekeler için bir kase kabartma tozunu su ile karıştırarak mermere uygulayabilirsiniz. Bunun için elde ettiğiniz karışımı lekeli bölgeye sürdükten sonra üzerini streç film ile kaplamalısınız. 24 saat sonra streç filmi çıkararak temizlik yapabilirsiniz.

 

Çizikler Önemli mi?

Küçük boyutlu çiziklerden şikayetçiyseniz sabunlu ve ılık bir bezden destek alabilirsiniz. Bu bezi kullanarak uygun bir seviyede basınç uygulayarak mermeri temizleyebilirsiniz. Basınç ve bez sayesinde ufak çizikleri de ortadan kaldırabilirsiniz. Çizilmeleri erken dönemde engellemeniz daha sonra yaşayabileceğiniz büyük sorunların ortadan kalkması için önemlidir.

 

Ufak çiziklerin iç kısımlarına dolan leke ve kirler mermerlerinizin çürümesine ve çatlaklar oluşmasına sebep olabilir. Mermer temizliğini doğru yöntemler kullanarak gerçekleştirerek uzun süreli bir kullanım imkanı elde edebilirsiniz. Hijyen koşullarını sağlayabilmeniz adına da düzenli temizlik yapmanız gerekir.

 

Birbirinden farklı dekoratif stiller oluşturabileceğiniz mermerleri parlatmanız gerektiği zaman hasar vermemek için parlaklık sorununun derecesine göz atmayı ihmal etmemelisiniz. Bu duruma göre bir yöntem seçebilirsiniz. Banyolara son derece şık ve estetik bir görünüm kazandıran mermerler bakım sonrasında tekrar ilk günkü parlak görünümü elde edebileceğiniz malzemelerdir. Temizlik esnasında gerekli önlemleri alarak güvenliğinizi sağlamayı da ihmal etmemelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


HEMEN ARA
×