Ahşap Masa Nasıl Parlatılır?

Bemer Ahşap Orta Sehpa (AOS-013)

Ahşap Masa Nasıl Parlatılır?

Ahşap, ev ve iş yeri dekorasyonunda en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Mobilyaları zamansız hale getiren ahşap masalar, girdiği her ortama eşsiz bir doğallık kazandırır. Fakat ahşap masaları uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız bakımını en iyi şekilde yapmalısınız. İlk günkü gibi gözükmeyen ve parlaklığını yitiren ahşap masalarınızı doğru yöntemlerden yararlanarak temizleyebilirsiniz.

 

Ahşap Mobilya Parlatırken ve Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap mobilyanızı temizlemeye başlamadan önce üzerinde biriken tozları ufak ve yumuşak bir toz fırçasıyla almalısınız. Kuru bez ya da yumuşak kağıt havludan da destek alabilirsiniz. Temizlik esnasında ahşap temizleyici ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Parlatma işleminden önce iyi bir temizlik yapılması işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Parlaklığı geri kazanabilmek için balmumundan destek alabilirsiniz. Bunun için bal mumu ve terebentine ihtiyacınız olacaktır. Balmumunu benmari şeklinde eritmeniz ve ısındığı zaman tahta kaşıkla karıştırmanız yeterlidir. Erime sona erdiğinde ateşten almalı ve yavaş bir şekilde terebentin ile karıştırmalısınız. Ufak bir miktar bu karışımdan alarak mikrofiber bezle ahşap yüzeyleri ovalamaya başlayabilirsiniz.

 

Bir diğer ahşap masa parlatma yöntemi ise zeytinyağı ve limon suyu içeren karışımdır. Bunun için zeytinyağı ve limonu iyi bir şekilde karıştırmalı ve elde ettiğiniz karşımı sprey şişesine boşaltmalısınız. Daha sonra temizlemeyi düşündüğünüz yüzeyin üstüne sıkarak mikrofiber bezle ovabilirsiniz.

 

Profesyonel Destek Almak Gerekli mi?

Vazelin, ahşap parlatmada tercih edilen bir diğer yöntemdir. Vazelini bir kaba koyduktan sonra alkol ile karıştırabilirsiniz. Ahşap yüzeye ince bir tabaka olarak uygulayabilir ve daha sonra temiz bir bez ile silebilirsiniz.

 

Hangi yöntemi uygulayacak olursanız olun gerektiği zaman profesyonel destek almaktan asla çekinmemelisiniz. Bazı yöntemler risk taşıdığından dolayı tecrübesiz kişiler tarafından yapılması tavsiye edilmez. Ayrıca parlaklığın ne derecede kaybolduğu da yöntem belirleme aşamasında son derece önemlidir. Eğer kendi imkanlarınızla çözemeyeceğiniz bir sorun var ise profesyonel ahşap parlatma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Ahşap masalardaki parlaklık bazı özel durumlarda ortaya çıkmaya başlar. Bunun için parlaklığı kaybedebileceğiniz davranışlardan uzak durmalısınız ve ahşap masanızın temizliğini düzenli aralıklarla yapmalısınız. Bunun için ahşap masanızı ilk günkü gibi gösterebilmek adına yılda en az iki defayı geçmemek şartıyla mobilyanızı zeytinyağıyla silebilirsiniz. Böylelikle ahşabınız nemlenmiş olur ve beslenir.

 

Ufak bir yaprak kağıt havluyu zeytinyağı şişesinin ağzına koyarak şişeyi eğebilir ve birkaç damla zeytinyağı ile mobilyanızı silebilirsiniz. Bu yöntem mobilyanızın parlaması için ve kendisini koruyabilmesi için uygun bir yöntemdir. Ahşap yüzeyler üzerinde temizlik yaparken su ile temastan kaçınmalısınız. Ahşap masalar hassas yapıda oldukları için onlara özel sıvı temizleyiciler kullanmalısınız.

 

Doğal Ahşap Temizleyici Ürünler

Doğal ürünler kullandığınız zaman ahşabın kullanım ömrünü uzatırsınız. Su bazlı ahşap temizleyici ürünleriyle mobilya bakımı ve temizliği daha pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Doğal temizleyiciler sayesinde ahşap mobilyalarınızı kirden ve tozdan arındırabilirsiniz.

 

Temizlik yapacağınız zaman basınçlı sudan destek alabilirsiniz. Yapı malzemeleri satılan yerlerde basınçlı su kompresörlerini bulabilirsiniz. Mobilya temizliğini yaptıktan sonra balmumu ve doğal terebentin karışımını uyguladığınız takdirde mobilyanızın renkleri koruma altına alınır. Terebentinin ağır kokusu olduğunu da unutmamalısınız. Eğer bu kokudan rahatsızlık duyuyorsanız çiçek özü yağlarını da tercih edebilirsiniz.

 

Bahçe, teras ve balkon gibi açık alanlarda ahşap mobilya kullanıyorsanız mevsimlere göre uygun temizlik ve bakım yöntemleri uygulamalısınız. Hava şartlarından ve dış etkenlerden etkilenebilen ahşap masaları koruduğunuz takdirde ilk günkü formuyla uzun süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Doğru yöntemlerin mobilyanızı besleyeceğini unutmamalı ve temizlik işlemini bir rutin haline getirmelisiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


×