Mermer Masa Nasıl Temizlenir?

mermer-masa-nasil-temizlenir

Mermer Masa Nasıl Temizlenir?

Mermer masalar dekoratif oldukları için iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Ancak mermer masaların hijyenik bir şekilde kullanılabilmesi ve kullanım ömürlerinin uzun olması için temizliğinin de doğru şekilde yapılması önemlidir. Bunun için basit birkaç adıma dikkat edebilirsiniz.

Mermer Masaları Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mermer, kireçtaşı içerdiği için yapısı yumuşak, gözeneklidir. Bu durum bazı dökülebilecek sıvılara karşı hassas olmalarına yol açabilir. Birtakım temizlik malzemeleri ve narenciye meyvelerinde yer alan asitler de mermerin yapısında bozulmaya yol açabilir. Dökülen sıvılar aşınmaya yol açabilir. Kahve gibi içeceklerde yer alan pigmentlerin leke bırakması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

mermer-masa-nasil-temizlenir-1

Mermer temizliğinin son derece nazik bir şekilde yapılması gerekir. Herhangi bir bez ve sabunlu su ile düzenli bir şekilde temizlenen mermerler için özel bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Mermer yüzeyini haftada bir veya iki defa yumuşak ve normal bir bez ile silebilirsiniz. Böylelikle masanın tozunu almış olursunuz.

Belirli aralıklarla ılık bir suyla nemlendirdiğiniz doğru bir bezle masanızı temizleyebilirsiniz. İsterseniz beze bir parça bulaşık deterjanı koyabilirsiniz. Bu deterjanın amonyaksız olduğundan emin olmalısınız. Sabunu farklı bir nemli bezle silebilirsiniz.

Kireç çözücüler, tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi zararlı olabilecek deterjanları mermer masa temizliğinde tercih etmemelisiniz. Mermer temizliği söz konusu olduğu zaman tuz ruhu, sirke gibi sert ve aşındırıcı yapıdaki temizleyicilerden uzak durulması gerekir. Bu ürünlerin içeriğinde bulunan asitler mermer masanıza büyük zarar verebileceği gibi zaman içerisinde erimesine de yol açabilir.

Zamanında Müdahale Önemli mi?

Mermer masanızın kullanıma bağlı olarak lekelenmemesi için bardak altlığı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sert ve çizici objelerin altına kumaş koymadığınız zaman mermerinizde çizilmeler oluşabilir. Mermere herhangi bir şey döküldüğü zaman hızlıca nemli bir bezle temizlemeniz, lekenin mermere işlemesini engeller.

En iyi temizlik sonuçlarını alabilmek için profesyonel mermer temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin içerisinden iz bırakmayan, yağ ve su lekesine karşı etkili olanları seçebilirsiniz. Mermer masaları çok fazla efor harcamadan ve ovalamadan temizlemenin en önemli detayı, kirin ve lekenin zamanla birikmesini engellemektir.

mermer-masa-nasil-temizlenir-2

Mermer masa temizliğini günlük ev işi rutinleriniz arasına aldığınız zaman lekelerle çok fazla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda ürünlerin kullanma talimatlarını da mutlaka okuyarak doğru adımları takip ettiğinizden emin olmalısınız. Temizlik ürünlerini seçerken içeriğinde pH değeri sıfır olanları seçmelisiniz. İçerisinde asit yer alan ürünler yüzeylerde çizilmelere yol açabilir. Bu durum aynı zamanda renklerin değişmesine ve solmasına da sebep verebilir.

Mermer Bakımı için İpuçları

Mermerleri çizilmelere karşı korumalısınız. Bunun için sivri ve keskin uçlu mobilyalara dikkat etmelisiniz. Keçe kullandığınız zaman bu tür eşyalardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunları engelleyebilirsiniz. Mermerler gözenekli yapıda olduğu için sıvıları çok hızlı emerler. Kahve, şarap, portakal suyu gibi sıvılar döküldüğü zaman ufak bir bez yardımıyla çok fazla vakit kaybetmeden silmeniz daha doğru olacaktır.

Mermer temizliğinde fırçalar ve yumuşak yapıya sahip olmayan temizlik aparatlarından uzak durmalısınız. Temizlik sonrasında mermerinizin üzerinde ıslak alan bırakmamalısınız. Bu alanları mutlaka yumuşak bir bez yardımıyla silmelisiniz. Eğer kirlerin ağır olduğunu ve kolay kolay çıkmadığını fark ediyorsanız özel leke giderici solüsyonlardan da destek alabilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve içeriği mermer masanız için zararlı olmayacak ürünleri seçmelisiniz. Küçük boyutlu çizikleri sabunlu ve ılık bez yardımıyla sürtünme oluşturabilecek ufak bir basınç uygulayarak silerek kurulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde bazı ufak lekeler mermer masanızdan çıkabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


HEMEN ARA
×