Metal Masa Ayakları Nasıl Parlatılır?

metal-masa-ayaklari-nasil-parlatilir

Metal Masa Ayakları Nasıl Parlatılır?

İç ve dış mekanlarda kullanılan metal masaların ayakları zaman içerisinde paslanabilir. Özellikle kış mevsimi geldiği zaman bu tür masa ayaklarının koruma altına alınması gerekir. Paslanma oranları havadaki aşırı nemden meydana gelebilir. Sürekli çabalamanıza rağmen masa ayaklarının paslandığından şikayet ediyorsanız farklı yöntemler deneyerek paslanmayı ve kirlenmeyi giderebilirsiniz.

metal-masa-ayaklari-nasil-parlatilir

Metal Masa Ayakları Nasıl Silinir?

Metal masa ayaklarını parlatabilmek için lekeleri zamanlı bir şekilde silmeniz gerekir. Aşırı uzun süreler boyunca masa ayaklarında kalan lekeler bir süre sonra ayakların paslanmasına ve parlaklığını kaybetmesine yol açabilir. Bu noktada tek ihtiyacınız olacak şey bir bezdir. Doğrudan kirli ve parlatmayı istediğiniz noktaya yavaşça bir bez yardımıyla yaklaşabilirsiniz.

Lekeler ve soluk bölgeler sürekli sürtünme ile birlikte yavaş yavaş parlamaya başlayacaktır. Nemli bez ile yapabileceğiniz bu temizlikten sonra kuru bir bez ile metal masa ayaklarını silmeniz gerekir. Eğer metal masa ayaklarını sildikten sonra nemli veya ıslak bırakırsanız ayaklarda paslanma meydana gelebilir.

Parlatma ve Pas Giderme Yöntemleri

Metal masa ayaklarını parlatmaya başlamadan önce doğru yöntemin belirlenmesi de son derece önemlidir. Bu noktada metal yüzeyin türü ve ürün üzerinde meydana gelen solukluğun miktarı gibi ayrıntılar göz önünde bulundurulmalıdır. Kiri ve pası gidermek için tercih edeceğiniz ürünler de büyük bir önem taşır. Bazı özel durumlarda ufak bir bulaşık yıkayıcı veya diş fırçası kullanmak işe yarayabilirken, paslanmaya varan solukluk problemlerinde metal kıllı büyük bir fırçaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sirkenin antimikrobiyel özellikleri doğal temizlik maddesi olmasını sağlar. Asit yoğunluğunu artırabilmek için bir tutam tuz ekleyerek daha güçlü bir çözelti elde edebilirsiniz. Fakat bu karışım paslanma için uygundur. Parlatma için daha farklı bir yöntem de deneyebilirsiniz. Bu karışım sadece metal değil, evinizdeki hemen her şeyi temizleyebilmenizi sağlar.

metal-masa-ayaklari-nasil-parlatilir

Metal yüzeylerin parlatılabilmesi için özel temizlik ürünlerini tercih edebileceğiniz gibi ilerseniz limon ve tuz çözeltisi de elde edebilirsiniz. Tuz, burada aşındırıcı bir görev üstlenir. Limondaki sitrik asit ise inatçı pas lekelerinin ortadan giderilmesine yol açar. Bu yöntemde ufak bir limonu ufak bir miktardaki tuzla sıkılaştırabilirsiniz. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı lekeli alanlara uygulayabilirsiniz. Karışımı ayrı ayrı da kullanabilmeniz mümkündür. Birkaç saat sonra temizlenmiş ve parlamış bir metal masa ayağı elde etmek için ovarak temizlik yapabilirsiniz.

Metal Masa Ayakları Nasıl Korunur?

Ev temizliği için en fazla tercih edilen malzemeler arasındaki karbonat ve sirke ile doğru bir yöntem uygulamak isterseniz bunu da başarabilmeniz mümkündür. Bunun için sadece ufak bir çay kaşığı sirke ve bir tatlı kaşığı karbonata ihtiyaç duyarsınız. Bu iki malzemeyi bir kabın içerisinde karıştırmanız ve elde ettiğiniz karışımı su ile kaynatmanız gerekir. Daha sonra metal masa ayaklarına bu karışımı sürerek temizlik yapabilirsiniz. İşlem sonrasında bol su ile duruladığınız metal masa ayaklarının pırıl pırıl olduğunu görebilirsiniz.

Metal masa ayaklarını birçok farklı yöntem ile parlatabilmeniz mümkündür. Fakat burada asıl önemli olan ayrıntı ayakların rengi solmadan ve paslanma yapmadan gerekli önlemleri almış olmanızdır. Doğru önlemler alındığı ve düzenli temizlik yapıldığı zaman parlatma gibi işlemler yapmanıza gerek kalmayabilir.

Bu noktada kullandığınız ürünün kalitesi de son derece önemlidir. Kalitesiz materyaller ile dizayn edilerek sizlere sunulan metal masaların ayakları çok kısa bir süre içerisinde soluklaşabilir ve paslanabilir. Eğer doğru bir ürün satın aldığınızı düşünüyorsanız periyodik aralıklarla masa ayaklarını temizleyerek kirlenmenin ve kirlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan soluklaşma probleminin önüne geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


HEMEN ARA
×