Sandalye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

sandalye-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-unsurlar-nelerdir

Sandalye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Yeni bir eve taşındıysanız veya mevcut evinizdeki dekorasyon stilinizi yenilemek istiyorsanız birbirinden farklı şekillerde üretilen sandalyelere göz atabilirsiniz. Yer aldığı mekana büyük bir canlılık getirebilecek şekilde dizayn edilen sandalyeler, dekorasyon stilinizi desteklerken sevdiklerinizle ve kendinizle geçirdiğiniz vakitlerin her zamankinden daha konforlu olmasını sağlar. Bunun için seçim esnasında bazı kritik noktalar büyük önem taşır.

sandalye-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-unsurlar-nelerdir

Ergonomik Yapı

Sandalyelerin ergonomik yapıda olması son derece önemlidir. Seçeceğiniz sandalyenin yumuşak bir oturma alanı olması daha rahat vakit geçirebilmenizi sağlar. Oturan kişinin sandalyelerle temas ettiği noktanın konforu tercih esnasında ilk dikkat etmeniz gereken nokta olmalıdır. Ayrıca sandalyelerin sırt yaslama kısımlarında da yumuşak bir destek yer alması işinize yarayabilir. Bel boşluğu için uygun olan sandalyeler sırt ağrılarının önüne geçilmesini de sağlar.

Sandalyelerin boyutları ise dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli alandır. Yerden yeterli yükseklikte olması gereken sandalyelerle avantaj elde edebilirsiniz. Eğer yemek masaları için uygun bir sandalye arıyorsanız oturan kişinin masada rahat bir şekilde yemek yiyebilmesi gerekir. Bütün bu ayrıntılar yemek masası için sandalye seçiminde öncelikli olması gereken özel noktalardır.

Tasarım Ayrıntıları

Doğal ahşap görünümlü bir masa kullanıyorsanız bu masanızı tamamlayabilecek bir büfe, vitrin ve odayı aydınlatabilecek bir lamba da elde etmiş olabilirsiniz. Burada sıra yine sandalyelere gelecektir. Bu noktada yapabileceğiniz yanlış bir tercih eşyalarınızın arasındaki tüm bu uyumluluğun kaybolmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple, sandalyeleri kullanacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurarak tercihler yapmalısınız.

Kolay Temizlenebilme Özellikleri

Sandalyeler evin neresinde kullanılıyor olursa olsun en fazla kirlenen mobilyalardandır. Hızlı bir şekilde kirlenebilen sandalyeler üzerinde yer alan lekeler çoğu zaman sizin için büyük bir problem haline gelebilir. Özellikle çocuklu aileler için bu durum ek bir önem taşır. Sandalyelerinizin temizliği için ayırdığınız sürenin kısalmasını ve zamandan tasarruf elde edilebilmesini sağlamak istiyorsanız kolay temizlenebilecek materyallerden üretilen modellere yönelmelisiniz.

Uyumluluk

Sandalyeleri kullanacağınız alana uygun renkte ve tasarımda ürünler seçmelisiniz. Böylelikle sandalyeleriniz ve diğer mobilyalarınız arasında eşsiz bir uyumluluk elde edebilirsiniz. Eğer koyu renklerin ağırlıkta olduğu bir dekorasyon stiline sahipseniz daha açık renkli sandalyeleri kullanabilirsiniz. Böylelikle mekanınızda renk geçişini ve uyumluluğunu vurgulayabilirsiniz. Özellikle yemek masaları için uygun bir sandalye arıyorsanız, masanızın temel özelliklerini ve genel renklerini göz önünde bulundurmalısınız.

sandalye-seciminde-dikkat-edilmesi-gereken-unsurlar-nelerdir-2

Kullanım Alanları

Neredeyse sınırsız olabilen seçenekler arasından seçim yaparken sorun yaşıyorsanız kullanım alanlarını da hesaba katmalısınız. Sandalyeleri kullanacağınız yerler restoran, cafe veya otel gibi yerlerse mutlaka sandalyelerin bu yoğun insan trafiğine dayanıklı olabilmesi gerekir. Ayrıca seçeceğiniz ürünün modeli de sağlamlığı kadar ayrı bir önem taşır. Sandalyenin cinsi ile dekoratif stilin birbirine uyum sağlaması gerekir. Klasik mekanlara modern tasarım dokunuşlarıyla hayata geçirilen bir sandalye koymanız son derece yanlış olabilir.

Materyal Özellikleri

Sandalyelerin tasarlandıkları malzemeler sizlere kullanım alanları ve türü konusunda ipucu verebilir. Ahşap olarak dizayn edilen bir sandalye genellikle klasik türdeki görünümlerden hoşlananlar için uygundur. Metalik renklerde farklı malzemelerden tasarlanan sandalyeler ise daha çok modern dekorasyon stilleri oluşturmak isteyenler için idealdir.

Seçiminizi hangi sandalyeden yana yapıyor olursanız olun mutlaka bu ayrıntılarla birlikte ürün kalitesine ve fiyatlarına da göz atmalısınız. Fakat yalnızca fiyatlara bakmak yerine, ürünün materyal özelliklerini de ayrıntılı bir şekilde incelemelisiniz. Bu şekilde seçtiğiniz sandalyeleri birbirinden farklı alanlarda ve birbirinden farklı dekoratif stiller içerisinde gönül rahatlığıyla sizler de kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× İletişime geç