Berjer Koltuk Nasıl Temizlenir?

Berjer Koltuk Nasıl Temizlenir?

Estetik bir görünümü ve işlevselliği sizlere bir arada sunan berjer koltuk modelleri kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde kirlenebilir. Beklenmedik bir anda koltuğunuzun üzerine yiyecek ve içecek dökülebilir. Bu sebeple, berjer koltukların belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Sizler de bazı özel yöntemler uygulayarak koltuklarınızı temizleyerek, mobilyalarınızı uzun yıllar boyunca konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Süpürme ve Fırçalama

Derin bir temizliğe başlamadan önce koltuğun kasasını ve eğer mevcut ise minderlerini elektrik süpürgesi yardımıyla süpürebilirsiniz. Böylelikle koltuk üzerinde yer alan parçacıklardan ve tozlardan kurtulabilirsiniz. Koltuğu süpürmeden önce çıkabilen tüm parçaları çıkarmalısınız. Daha sonra koltuğun iskeletini en ince noktalarına kadar doğru bir biçimde süpürmelisiniz.

 

Bu aşamaları tamamladıktan sonra elektrik süpürgesinin uç kısmına takılan koltuk temizleme aparatlarından da destek alabilirsiniz. Diğer uçlara göre biraz daha ince olan bu uçlar koltuğun aralarına en pratik şekilde erişebilmenizi sağlar. Koltuk kasasını süpürdükten sonra minderleri de ayrı ayrı süpürerek üzerlerinde yer alan kirlerden arındırabilirsiniz.

 

Bazı özel durumlarda koltuğunuzu süpürmeniz temizlik için yeterli olmayabilir. Bu sebeple, süpürme işleminden sonra sert uçlu koltuk fırçalarını kullanabilirsiniz. Bu fırçaları koltuk satan mağazalarda da bulabilmeniz mümkündür. Koltuk fırçalarıyla kasa bölümünü sert olmayan ama yeterli bir güç uygulayarak fırçalayabilirsiniz. Böylelikle süpürgenin ulaşamadığı toz ve kir parçacıkları ortaya çıkar. Fırçalama işlemini sonlandırdıktan sonra ortaya çıkan toz tabakalarını süpürmeye başlayabilirsiniz.

 

Ayak ve Diğer Kısımlar

Derin bir temizlik için koltuğun sert kısmını da silmelisiniz. Mobilyaların ayak ve diğer kısımlarında bulunan yüzeyleri yumuşak bir bez yardımıyla kolayca silebilirsiniz. Ancak bu noktada kullanmayı düşündüğünüz temizleyici ürünlerine dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz yüzey temizleyici ürünlerinin koltuğun materyalleri ile uyumlu olması gerekir. Bu sayede berjer koltuğunuzun yüzeyinde herhangi bir aşınma meydana gelmez ve mobilyanızın kullanım ömrü de uzar.

 

Evinize yeni bir berjer koltuk satın alacağınız zaman kumaş tipine ve kalitesine temizlik açısından da dikkat etmeniz gerekir. Niteliksiz materyaller ile tasarlanan kumaşların kaplama olarak koltuklarda yer alması en derin temizlikten sonra bile kirli bir görünüme sahip olabilir. Kaliteli ve özel bir ürün seçmeniz hasar vermeden doğru bir temizlik yapabilmeniz açısından önemlidir.

 

Genellikle tüm koltuk modellerinde olduğu gibi berjer koltuk modelinde de ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız. Birçok koltuk su bazlı deterjan ve klasik beyaz sabun vasıtasıyla temizlenebilecek yapıya sahiptir. Koltuk döşemeleriniz yıkanabilecek türden bir kumaşa sahipse, çıkararak sabunlu su veya önerilen bir temizlik ürünüyle yıkama işlemini yapabilirsiniz. Yıkama işlemini bu şekilde yapmayı düşünüyorsanız suyun yeteri kadar soğuk olduğundan emin olmalısınız.

 

Berjer Koltuk Kaplaması Yıkanır mı?

Berjer koltuğunuzun kaplamaları yıkanabilir özelliklere sahip değil ise, döşemeleri yumuşak bir bez kullanarak silebilirsiniz. Silme işleminde sert hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Aşırı sürtünme kullandığınız kumaşın aşınmasına ve bozulmasına sebep olabilir. Koltuğunuzu tek başına temizleyemiyorsanız bu noktada profesyonel destek de almayı deneyebilirsiniz.

 

Berjer koltuk modelleri kolay kolay kirlenmeyen ve çevresel faktörlere karşı dayanıklı olabilmeyi başaran mobilyalardır. Fakat her mobilyada olduğu gibi kullanım sonrasında bu tür koltuklarda da kirlenmeler ortaya çıkabilir. Koltuğunuzu korumak ve uzun yıllar boyunca ilk formunda kullanabilmek için temizlik ayrıntılarına dikkat etmeniz yeterlidir.

 

Doğru şekilde bakımı yapılan berjer koltuklarla konforlu bir şekilde vakit geçirebilir ve mekanınızdaki dekorasyon stilinize büyük bir canlılık kazandırabilirsiniz. Modern ve klasik tüm dekoratif stillere uyum sağlayan berjer koltuk modellerini kolayca temizleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× İletişime geç